Silaj Balya Makinesi Serisi

Süt Çiftlikleri için Silaj Balya Makinesi: TMR Entegrasyonu ve Boyutlandırma

Orta Kaliforniya Vadisi'nde bulunan 600 ineklik bir süt çiftliği için örnek bir senaryo: Balya halindeki silajın TMR karıştırıcısına nasıl sığdığı, gerçekte ne kadar tonaja ihtiyaç duyulduğu ve ekipmanın boyutlandırılmasının nasıl yapılacağı.

Silaj Balya Makinelerini Görüntüle

Silaj ekipmanlarıyla ilgili çoğu makale, süt çiftliğini genel ihtiyaçları olan genel bir müşteri olarak ele alır. Bu makale ise belirli bir işletme için (bundan sonra Mid-Valley Dairy olarak adlandıracağımız 600 ineklik bir Orta Vadi süt çiftliği) hesaplamalar yapıyor ve sürü büyüklüğüne bağlı yem ihtiyacından ekipman boyutlandırmasına ve yıllık maliyete kadar ekipman kararının bu işletmede nasıl sonuçlandığını gösteriyor. Rakamlar, bu sürü büyüklüğü sınıfındaki bir Kaliforniya süt çiftliği için gerçekçidir. Kendi işletmeniz için bunları yukarı veya aşağı doğru ayarlayın; analizin yapısı geçerlidir.

Senaryo · Mid-Valley Süt Ürünleri

600 süt veren inek · Central Valley, CA

Sürü: 600 laktasyon dönemindeki Holstein ineği, ortalama günlük 28 litre süt verimi. Ayrıca 200 kuru inek ve onların yerine geçecek hayvanlar.
Kara: 480 dönüm sulanan yonca, yılda 4 biçim veriyor; dönüm başına yılda yaklaşık 7 ton kuru madde verimi sağlıyor.
Mevcut kurulum: Günde üç kez TMR yemleme, özel balyalanmış saman depolama, çiftlikte silaj yapma imkanı yok.

Bir süt çiftliğinin neden balyalanmış silaj istediği sorusu akla geliyor?

Bir süt çiftliğinin başarısı, toplam karma rasyonunun (TMR) tutarlılığına bağlıdır. Tutarsız yemle beslenen laktasyon dönemindeki inekler, tutarsız süt üretir; aynı inek, rasyonunda öğünler arasında belirgin bir değişiklik olursa günde 2-4 litre süt kaybeder. Kuru saman tek başına, 365 günlük bir üretim programı boyunca bu tutarlılığı sağlamakta zorlanır çünkü saman kalitesi balyadan balyaya değişir, depolama sırasında yaprak kaybı birikir ve açık istif ortamı, Kaliforniya'da bile nemli dönemlerde samanı küflenmeye maruz bırakır. Balya silajı, yemi balyalama işleminden hemen sonra kapatarak, daha fazla bozulmayı önleyerek ve inekten ineğe tahmin edilebilir bir yem girdisi sağlayarak bu sorunları çözer.

Süt çiftliklerinin silaj balyalama makinesine yatırım yapmasının diğer bir nedeni de hasat zaman aralığını kontrol etmektir. Yonca, her biçimden sonra 3-5 günlük bir zaman dilimi içinde en yüksek protein seviyesine ulaşır, ancak bu en yüksek kalitedeki yem bitkisini kuru samana dönüştürmek için 5-7 gün düşük nemli hava gerekir ve Orta Vadi'nin hava koşulları yılda dört kez nadiren bu kadar mükemmel bir şekilde işbirliği yapar. Silaj neminde (50-65%) balyalama, bu zaman aralığını 5-7 günden 24-48 saate sıkıştırır. Silaj neminde balyalama yapabilen süt çiftliği, yeminin daha büyük bir kısmını en yüksek protein seviyesinde toplar ve bu protein avantajı doğrudan süt verimine yansır. Çoğu büyük süt çiftliği, balyalanmış silajdan elde edilen süt verimi artışının ekipman yatırımını 18-24 ay içinde geri ödediği bir noktaya ulaşır.

Kaliforniya süt çiftliklerine özgü üçüncü bir faktör: silo atık sularına yönelik düzenleyici baskı. Eski silo tesisleri, atık su yönetimi konusunda giderek artan bir incelemeyle karşı karşıya kalıyor ve Orta Vadi'deki bazı ilçeler, herhangi bir su yoluna 300 metre mesafede yeni silo yapımına izin vermeyi fiilen durdurdu. Balya silajı ise bunu tamamen ortadan kaldırıyor; sarılmış balyalar, sıvı akıntısı olmadan kendi fermantasyon ortamlarını içeriyor ve depolama alanı, çevresel dezavantajdan ziyade uygunluğa göre konumlandırılabiliyor. Mid-Valley Dairy için bu düzenleyici husus teorik değil; işletmenin mevcut siloyu genişletmek yerine 2026 yılında sarılmış balya seçeneklerini değerlendirmesinin gerçek bir nedeni.

9YG-1.25A-Yuvarlak-Baler-1

Mid Valley'nin Gerçekte Ne Kadar Silaj İhtiyacı Var?

Bir süt çiftliğinin kaba yem ihtiyacı, sürü bileşimine ve toplam karma rasyonun (TMR) kaba yem kısmının silajdan mı yoksa kuru samandan mı geldiğine bağlıdır. Holstein cinsi laktasyon dönemindeki bir ineğin rasyonunda standart hedef, inek başına günde 1,8-2,2 kg kuru madde silajdır ve buna konsantre yem, tahıl ve mineraller eklenir. Mid-Valley'nin 600 başlık sürüsü için, inek başına günde 2,0 kg kuru madde ile, bu günlük 1.200 kg kuru madde silaj ihtiyacına veya yaklaşık olarak günde 3.600 kg silaj (33% kuru madde ile, bu da 67% nem oranına eşittir, 50-65% balyalama hedefinin biraz üzerindedir ancak fermente edilmiş silaj için tipiktir) anlamına gelir.

Uygulama Örneği · Yıllık Balya Talebi
Süt veren ineklerin yem ihtiyacı: 600 inek × 2,0 kg kuru madde/inek/gün = 1.200 kg kuru madde/gün
Kuru dönem inek + yedek hayvanlar: 200 baş × 1,0 kg kuru madde/baş/gün = 200 kg kuru madde/gün
Günlük toplam kuru madde ihtiyacı: 1.400 kg kuru madde/gün

Yıllık kuru madde ihtiyacı: 1.400 kg × 365 gün = 511.000 kg = 511 ton kuru madde/yıl

Balya özellikleri:
Balya ölçüleri: 1,2 m çap × 1,2 m genişlik
Besleme sonrası ağırlık: balya başına yaklaşık 700 kg
35% DM'de balya başına kuru madde: ~245 kg balya başına kuru madde

Yıllık balya sayısı: 511.000 kg kuru madde ÷ 245 kg kuru madde/balya = 2.086 balya
Pratik tampon +10%: ~2.300 balya/yıl

Mid-Valley'nin yıllık planlama rakamı 2.300 balya. Bu hacmi üretmek için ya tüm 4 biçim döneminde çalışan tek bir yüksek kapasiteli makineye ya da sahip olunan ekipmanlara ek olarak en büyük biçim dönemlerinde özel kiralama yöntemine ihtiyaç duyuluyor. Yıllık olarak dönüm başına 7 ton kuru madde üreten 480 dönümlük yonca, toplamda yaklaşık 3.360 ton kuru madde yonca üretimi sağlıyor; bu da süt çiftliğinin 511 tonluk silaj ihtiyacını karşılamaya ve ayakta balya olarak satılabilecek veya diğer kanallar aracılığıyla kuru saman olarak işlenebilecek fazlalığa yetiyor. Bu fazlalık durumu önemli: Mid-Valley'nin, her bir kilo yoncadan silaj yapmak zorunda kalmak yerine, hava koşullarına ve kalite fırsatlarına bağlı olarak silaj üretimini artırma veya azaltma esnekliğine sahip olduğu anlamına geliyor.

Dört biçimli yonca hasat programı, ortalama olarak her biçimde 575 balya üretir, ancak biçim hacimleri homojen değildir. Birinci biçim (Nisan) tipik olarak yıllık 301 TP5T verim sağlar; ikinci biçim (Haziran) 281 TP5T; üçüncü biçim (Ağustos) 251 TP5T; dördüncü biçim (Ekim) 171 TP5T. Dolayısıyla en büyük biçim, 5-7 balyalama gününde yaklaşık 690 balya gerektirir; bu da en yoğun biçimde günde yaklaşık 100 balya gibi bir tepe üretim hızına denk gelir. Saatte 22-25 balya üreten bir balya makinesi, bu hızı günlük 4-5 saatlik bir zaman diliminde yakalayabilir; bu da silaj balyalamasının nem aralığı kısıtlamaları dahilindedir.

Solgun Pencere: Ekipman Hızı Neden Önemlidir?

Doğru nem seviyesinde silaj balyalama, yalnızca 24-48 saatlik bir zaman aralığını yakalamayı gerektirir. Biçilen yonca, yaklaşık 80% nem seviyesinde (taze) başlar ve tarlada solma sırasında silaj hedefi olan 50-60% nem seviyesine düşer. Orta Vadi'deki Haziran ayı hava koşullarında (düşük nem, iyi rüzgar, gündüz en yüksek 28°C), bu düşüş biçmeden itibaren 18-30 saat sürer. Balya makinesi bu zaman aralığında biçmeyi tamamlayamazsa, tarla kenarındaki yığınlar silaj nem seviyesini aşacak şekilde aşırı kurur ve ya kuru olarak balyalanmalı (program değiştirilmeli) ya da balyalamadan önce tekrar bir araya getirilmelidir.

Çözümlü Örnek · Solma Penceresi Matematiği
Tek seferde biçilebilen alan: 120 dönüm (toplam 480 dönümün dörtte biri)
Biçim başına verim: ~2 ton kuru madde/dönüm = 240 ton kuru madde/biçim
35% DM = 65% nemde: ~685 ton besleme ağırlığı (240 ÷ 0,35)

Biçim başına balya sayısı: ~575 balya (685 t ÷ ~1,2 t/balya ağırlığı bazında)
Solma süresi: 24-36 saat (Haziran ayı Orta Vadi)

Gerekli balyalama hızı: 575 balya ÷ 30 saat = minimum 19 balya/saat
Gerekli saha çalışma süresi: 575 balya × 110 saniye/balya = ~17,6 balyalama saati
Kesim işleminin tamamlanması için gereken gün sayısı: 17,6 saat ÷ günde 8 saat çalışma = 2,2 gün

Penceredeki marj: 36 saatlik pencere - 53 saat (2,2 gün × 24) = NEGATİF
Sonuç: Tek bir orta seviye silaj balyalama makinesi yeterli değildir.
Solma dönemindeki en büyük kesim.
Daha yüksek işlem kapasitesine sahip bir makineye veya iki üniteye ihtiyaç var.
veya kesim zamanlamasını günlere bölerek.

Bu, Mid-Valley'nin ekipman boyutlandırma kararını yönlendiren matematiksel hesaplamadır. Standart saatte 22 balya üreten bir silaj balyalama makinesi, en büyük biçimi tek başına karşılayamaz. Süt işletmesinin seçenekleri şunlardır: (1) saatte 28-32 balya üreten ve biçimi 1,6-1,8 günde tamamlayan daha yüksek verimli ticari bir silaj balyalama makinesi satın almak; (2) paralel çalışan iki orta seviye silaj balyalama makinesi satın almak; (3) en büyük biçimin bir kısmının silaj yerine kuru saman olarak kullanılmasını kabul etmek (bu, bir miktar protein kaybına yol açar ancak silaj kalitesindeki çıktıyı ekipman kapasitesinin altında tutar); veya (4) solma dönemlerinin tamamen üst üste gelmemesi için, 24 saat arayla iki parti halinde biçme yaparak biçim programını uzatmak.

Mid-Valley'nin durumundaki 600 ineklik süt çiftliklerinin çoğu (1) seçeneğini tercih ediyor: saatte 28'den fazla balya kapasiteli ticari sınıf bir silaj balyalama makinesi. Orta sınıf ve ticari sınıf arasındaki maliyet farkı yaklaşık 25.000-35.000 TL olup, bu prim, özel kiralama ücretlerinden kaçınılması ve solma penceresine temiz bir şekilde ulaşılmasından kaynaklanan protein korunumu sayesinde 3-4 biçim içinde geri kazanılıyor. Mid-Valley'nin değerlendirmesi, ticari bir sarma makinesi-kombine konfigürasyonunda sonuçlanıyor.

Orta Vadi'deki bir süt çiftliğinin yonca tarlasında çalışan ticari silaj balyalama makinesi.
Orta Kaliforniya Vadisi'ndeki yonca tarlalarında çalışan ticari sınıf bir makine. Yüksek verim, 600 ineklik bir süt çiftliğinin en büyük biçimde solma dönemine girmesini sağlıyor.

Silaj Balya Makinesinin Çevresindeki Ekipmanlar

Balya makinesi ve paketleme makinesi kombinasyonu, dört parçalı hasat zincirinin bir parçasıdır. Mid-Valley'nin üretim hızına ulaşabilmesi için dört parçanın da dengeli bir şekilde çalışması gerekir. 5 metrelik bir biçme makinesi-kondisyoner 8 km/sa hızla en büyük biçimi 1,5 günde tamamlayabilir ve yonca biçilirken aynı zamanda şartlandırılır, böylece solma işlemi silaj süresi içinde tamamlanır. 7 metrelik V-eğim Tarladaki otları, balya makinesinin hızla işleyebileceği düzgün sıralar halinde birleştirir. Ticari silaj balya makinesi-paketleme kombinasyonu saatte 28'den fazla balya üretir. Ve son olarak bir balya taşıyıcı Paketlenmiş balyaları, yerleştirildikten sonraki 30 dakika içinde tarladan depolama alanına taşıyarak, anızda delinme riskini en aza indirir.

Tüm zincirin sermaye maliyeti yaklaşık olarak şöyledir: $35.000 biçme-kurutma makinesi + $28.000 V-tırmık + $90.000 ticari silaj balyalama makinesi kombinasyonu + $18.000 balya taşıyıcı = $171.000 toplam ekipman yatırımı. Yaygın bir alternatif, mevcut biçme makinesini ve tırmığı (genellikle daha önceki kuru saman işlemlerinden kalma) korumak ve yalnızca silaj balyalama makinesi kombinasyonunu ve taşıyıcıyı eklemektir; bu da yeni yatırımı $108.000'e düşürür. Mid-Valley'nin izlediği yol, kısmi yükseltme yoludur çünkü mevcut 4 metrelik biçme-kurutma makinesi ve 5 metrelik tırmık her ikisi de çalışır durumdadır ve aksi takdirde sınırlı bir geri kazanım değeriyle satılacaktır. Süt ürünleri işletmesi, bir sonraki değiştirme döngüsünde tırmığı daha geniş, 7 metrelik V şeklinde bir tırmıkla değiştirmeyi planlıyor, ancak silaj işleminin ilk 2 sezonunda mevcut tırmık, sıkıştırılmış silaj yığınlarını kabul edilebilir şekilde işliyor.

Orta Vadi süt çiftliğinde silaj balyalama için yonca biçen oraklı biçme makinesi.
Silaj balyalama makinesinin önünde: bir biçme-koşullandırma makinesi, yonca otunu biçer ve silaj nem aralığına kadar solmasını hızlandırmak için koşullandırır.
9YCM-850 ticari süt işletmeleri için silaj balyalama ve paketleme kombinasyon makinesi
9YCM-850 silaj balyalama ve paketleme makinesi kombinasyonu. Kombine makineler, paketleme süresini bir sonraki balyanın hazne dolum süresinin içine gizleyerek, etkili verimliliği saatte 22 balyadan 28+ balyaya çıkarır.

Süt işletmeleri için ticari silaj balyalama makinesi ürün fotoğrafı — 9YG-2.24D S9000 ultra

Orta Vadi Referans Makinesi

9YG-2.24D S9000 Ultra Ticari Silaj Balya Makinesi

600 ineklik bir süt çiftliğinin üretim kapasitesi gereksinimlerini karşılayan, ticari sınıf silaj balyalama makinesi. Saatte 28+ balya kapasitesi, değişken hazne, hidrolik yoğunluk kontrolü, entegre kombine sarma seçeneği.

Ticari silaj balyalama makinelerini görüntüle →

Yıllık Maliyet Karşılaştırması: Kendi Kendine Yeterlilik vs. Özel Kiralama

Mid-Valley'nin mevcut yaklaşımı, kuru saman balyası başına $20–25 fiyatla özel olarak kiralanmış saman balyalama hizmetidir. Balyalanmış silaja geçiş, ya özel kiralama düzenlemesini genişletmeyi (eğer bölgesel bir özel operatör sarılmış balyalama hizmeti sunuyorsa) ya da kendi ekipmanını satın almayı gerektirir. Ekonomik faktörler yıllık balya hacmine bağlıdır.

Uygulama Örneği · Yıllık Maliyet Karşılaştırması
Yıllık silaj balyası talebi: 2.300 balya

ÖZEL KİRALAMA YOLU:
Özel fiyat (silaj): $32/balya (bölgesel ortalama, Kaliforniya Orta Vadisi)
Yıllık gümrük vergisi: 2.300 × $32 = $73.600/yıl
Ayrıca ambalaj filmi maliyeti: 2.300 × $4.50 = $10.350/yıl
Yıllık toplam silaj maliyeti: $83.950/yıl

SAHİP OLUNAN EKİPMAN YOLU:
Sermaye amortismanı: $108.000 ÷ 8 yıl = $13.500/yıl
Bakım + onarım: ~3% sermaye = $3.240/yıl
Film sarma + ağ: 2.300 × $5.20 = $11.960/yıl
Yakıt (40 saat × 25 L/saat): 1.000 L × $1.30 = $1.300/yıl
Operatör emeği (40 saat): 40 × $35/saat = $1.400/yıl
Yıllık toplam silaj maliyeti: $31.400/yıl

YILLIK FARK: $83.950 - $31.400 = $52.550/yıl tasarruf

Ekipman geri ödeme süresi: $108.000 ÷ $52.550 = 2,05 yıl

Kendi ekipmanına sahip olma yolu, Mid-Valley'e yıllık yaklaşık 1.52.000 TL tasarruf sağlıyor ve yeni ekipmanın maliyetini 2 yıldan biraz fazla bir sürede karşılıyor. Yoncanın 4 kez biçimlendiği çoğu 600 ineklik süt çiftliği için hesaplamalar şu aralıkta çıkıyor: Silaj balyalama makinesi yatırımının geri ödeme süresi 2-3 yıl, daha büyük 1.000 ineklik sürüler için 18 aya düşüyor ve daha küçük 250 ineklik sürüler için 4 yıldan fazla sürüyor. 250 ineğin altında, genellikle toplam maliyet açısından dışarıdan ekipman kiralama daha avantajlı; 600 ineğin üzerinde ise kendi ekipmanına sahip olmak açık ara daha avantajlı; 250-600 inek aralığı ise yerel dışarıdan ekipman kiralama imkanlarına ve çiftliğin özel biçim programına bağlı olarak kararın verildiği bölge.

Operasyon Ölçekleri Boyunca Boyutlandırma

Mid-Valley özel bir örnektir. Aynı mantık diğer süt çiftliği büyüklüklerine uygulandığında farklı ekipman önerileri ortaya çıkar. Aşağıdaki tablo, makine seçiminin sürü büyüklüğüyle nasıl ölçeklendiğini göstermektedir.

Operasyon Boyutu Yıllık Balyalar Önerilen Silaj Balya Makinesi
Küçük süt ürünleri işletmesi
100–200 inek
~600 Özel kiralama genellikle daha avantajlıdır. Eğer kendi ekipmanınız varsa, bağımsız sarma ünitesine sahip kompakt 4x4 hazneli silaj balyalama makinesi tercih edin. Geri ödeme süresi 4-6 yıl.
Orta ölçekli süt ürünleri işletmesi
200-400 inek
~1,200 Karar, özel kiralama imkanına bağlıdır. Eğer kendi ekipmanınız olacaksa, entegre sarma makinesi kombinasyonuna sahip orta seviye 4x5 hazneli bir ünite tercih edin. Geri ödeme süresi 3-4 yıl.
Orta Vadi boyutu
500-700 inek
~2,300 Sahip olunan ekipman kazanır. Ticari sınıf 5x5 balya makinesi-paketleme makinesi kombinasyonu, saatte 28+ balya üretiyor. Geri ödeme süresi 2-3 yıl. Mid-Valley referans örneği.
Büyük süt ürünleri
1.000'den fazla inek
~4,000+ Paralel çalışan iki ticari makine veya uzun saatler boyunca çalışan yüksek yoğunluklu 5x6 ticari ünite. Geri ödeme süresi 12-18 ay.

İşletme ölçekleri genelinde tutarlı bir model gözlemlenmektedir: Sürü büyüklüğü arttıkça, özel ekipmana sahip olmanın gerekçesi güçlenir, önerilen oda boyutu büyür ve geri ödeme süresi kısalır. En önemli iki eşik, 250 inek sınırı (bu sınırın altında genellikle özel kiralama tercih edilir) ve 800 inek sınırı (bu sınırın üzerinde tek bir ticari makine neredeyse tam kapasiteyle çalışmaya başlar ve ikinci bir ünite haklı görülebilir) şeklindedir. Mid-Valley gibi 300-700 inek aralığındaki çoğu süt çiftliği, tek bir ticari makineyi yem programlarının merkezine yerleştirir ve tüm yonca ekim programı boyunca kullanır. 1000 inek eşiğinin üzerindeki süt çiftlikleri genellikle iki paralel silaj balyalama makinesine yatırım yapar; bir operatör biçilmiş alanlarda öndeki makineyi çalıştırırken, ikinci bir operatör aynı sıralarda arkadan takip eden bir makineyle çalışır. Yedeklilik ayrıca arıza süresi sigortası da sağlar; bir silaj balyalama makinesi kesim sırasında arızalanırsa, diğeri aşırı kuruma nedeniyle kesimi kaybetmeden solma penceresini tamamlayabilir.

Mid-Valley'nin Gerçekte Ne Karar Verdiği

Bu makaledeki matematiksel hesaplamalar, Mid-Valley'deki 600 ineklik bir süt çiftliğinin silaj balya makinesi satın alma döngüsü sırasında yaptığı gerçek değerlendirmeyi yansıtmaktadır. Karar noktaları şunlardır: solma dönemi, orta seviye bir uzlaşma yerine ticari sınıf bir üniteyi zorunlu kılmaktadır; 4 biçimli yonca programı, ilk biçimde en yüksek talebin 5-7 gün boyunca günde yaklaşık 100 balya olduğu anlamına gelmektedir; ekipmanın geri ödeme süresi, mevcut özel kiralama temel çizgisine kıyasla 2 yıldan biraz fazla sürmektedir; ve bunker silolarına yönelik düzenleyici baskı, bunker genişletmeyi düşünmek yerine balyalanmış silajı sabitlemek için ekonomik olmayan bir neden sağlamaktadır.

Süt işletmesinin nihai ekipman seçimi, mevcut biçme-kurutma makinesi ve yeni bir V-tırmık ile birlikte kullanılan 5x5 ticari silaj balyalama-paketleme kombinasyonu oldu. Toplam yeni ekipman yatırımı 118.000 TL olup, 5 yıl vadeli finansmanla 26 aylık etkin geri ödeme süresi sağlandı. 1. yıl üretimi 2.180 balyaya ulaştı (ilk biçimin ıslak olması nedeniyle 2.300 hedefinin biraz altında kaldı) ve süt işletmesinin TMR kıvamı ölçülebilir derecede iyileşerek sürü ortalama süt verimini inek başına günde 0,6 L artırdı; bu da ekipman geri ödeme hesaplamalarında hiç yer almayan, yıllık yaklaşık 58.000 TL değerinde bir iyileşme anlamına geliyor.

Farklı süt işletmeleri, girdi sayıları (yerel kiralama ücretleri, mevcut ekipman değeri, sürü bileşimi, iklim, düzenleyici ortam) değiştiği için farklı sonuçlara ulaşırlar. Ancak yapısal mantık tutarlıdır: balya talebini sürü büyüklüğünden belirleyin, solma süresini ekipman verimliliğiyle karşılaştırın, kendi ekipmanınızla kiralama maliyetini karşılaştırın ve sonucu düzenleyici kısıtlamalar gibi işletmeye özgü faktörlere karşı test edin. Sürü büyüklüğünden başlayıp dışa doğru ilerlerseniz, matematiksel hesaplamalar kendiliğinden gerçekleşir.

Sonraki Gidilecek Yer Neresi?

Mid-Valley'e benzer süt çiftlikleri için, bir sonraki okuma, hangi sorunun en acil olduğuna bağlıdır. Silaj balyalama için optimum nem hakkındaki makale, farklı iklimlerde 50–65% nem hedefinin nasıl yönetileceği de dahil olmak üzere, solma penceresi bilimini ayrıntılı olarak ele almaktadır. Balya yoğunluğu hakkındaki makale, fermantasyon başarısını belirleyen hazne basıncı kararlarını ele almaktadır. Ve yaygın silaj balyalama makinesi sorunları hakkındaki makale, satın almadan önce okunmaya değerdir; arıza modlarını bilmek, üreticilerle ekipman seçimi görüşmesini şekillendirmeye yardımcı olur.

Bu makalede açıklanan operasyon ölçeklerine uyan gerçek modelleri görmek isterseniz, yuvarlak balya ve silaj balya kataloğu Kompakt 4x4'ten ticari 5x6 konfigürasyonlarına kadar geniş bir yelpazeyi kapsar. Sacramento uygulama masası ayrıca şunları da yapabilir: Boyutlandırma hesaplamalarını adım adım inceleyelim. Belirli süt çiftliğinizin sürü profiline, kesim programına ve posta kodunuza göre fiyatlandırma yapılır.

Editör: Cxm

Etiketler: